Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak všichni víme upíři vipíjí krev lidem.Někdo říká že to jsou jen pověry a pohádky pro děti ale někdo tomu Obrazekvěří!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!           JESTLI  PATŘÍTE MEZI NĚ TAK SI PŘEČTĚTE NÁSLEDUJÍCÍ TEXT!Obrazek       Upír v tradiční slovanské kultuře

Postava upíra se vyskytuje v mytologii jak východních, tak i západních a jižních Slovanů. V písemných pramenech se vyskytuje pod různými názvy:

 • u Bulharů:

vapir, vipir, vъpir, vrapir, vrapirin, voper, drakus, žin, ustrel, lepir, vlepir, liter, lemptir, tenec, grobnik, brodnik, plъtnik, upir, samodiv

 • u Srbů:

vampir, vukodlak, vaper, lampir, lapir, lempijer, vuk, vjegodonja, jegodonja, tenacObrazek

 • u východních Slovanů:

upyrь, upir, oboroteň-krovosos, bělorus. vupor, ukr. upir

[editovat] Kdo se mohl stát upírem

U všech Slovanů se jednalo o duši nějakým způsobem nečistého zemřelého (sebevraha, nepokřtěného dítěte, kriminálníka) či vůbec osoby nějak vylučující se ze společnosti či lidí skonavších nepřirozenou smrtí. Dále se upírem mohla stát osoba narozená v určitou dobu (např. o Vánocích) nebo osoba pohřbená bez obřadů nebo pokud byly obřady provedeny špatně. V Srbsku se upírem mohl stát i živý člověk.

[editovat] Vzhled upírů

Upír měl podobu člověka bez kostí nebo i bez nosu, mohl mít červené oči nebo kovové zuby. Nebo bylo jeho tělo pokryto srstí (jako u vlkodlaka). U východních Slovanů mohl mít zmijí jazyk, mohl být slepý nebo hluchý. U Bulharů nabíral někdy i zvířecí podobu: rysa, vlka, myši, zmije, kozy nebo bílého koně. Pokud byla upírem (potažmo upírkou) žena, vynikala nad jiné svou neobyčejnou krásou a výjimečností. Její tvář byla mrtvolně bledá,vlasy byly černé jako havraní křídla, rty rudé jako čerstvá krev a při pohledu do jejích tmavých (či rudých) očí jsme mohli vidět celou panenku. Pro okolní lid, byl neodhalený upír postavou záhadnou, ale díky svému „charismatu“ a atraktivitě velmi vyhledávanou. Pověstné jsou upírovy silné sexuální tužby, které uspokojoval/a se smrtelnými lidmi. (viz Inkubus a Sukuba)

[editovat] Vlastnosti

Upíři se ve svých možnostech silně lišili. Jejich působnost mohla být omezena jen na dobu noční, kdy strašili své blízké, škodili domácím zvířatům (pili krev). Ráno znovu odcházeli do hrobů, protože kdyby je zasáhl sluneční paprsek, rozprskli by se a zůstala by po nich jen krvavá skvrna. Jako první příchod upíra do vesnice cítili psi (začali štěkat) a dobytek, který se začal plašit. Na druhou stranu ve slovanské mytologii mohl upír uzavřít sňatek s člověkem a dokonce mít i děti.

Životnost upíra je nesmrtelnost. Mohl shořet, ale jakmile se napil krve tak mu bylo lépe. Potřebuje lidskou krev, ne krev zvířat. Sice se jí mohl krmit, ale oslabovalo ho to. V některých oblastech se upíři neomezovali ve své působnosti jen na noční dobu. Věřilo se, že žijí mezi normálními lidmi (nejčastěji jako obchodníci nebo řezníci) a do hrobu se musí uložit jen v určitý den v roce.

Někde se věřilo, že vlivem upírů přichází hlad, špatné počasí, mor.

[editovat] Archeologické doklady víry v upíry

Víra v revenanty, tak jak je doložena z písemných pramenů a etnografických pozorování, se specifickým způsobem projevuje i v archeologických nálezech. Jako obrana proti upírům existovalo velké množství metod, některé z nich jsou archeologicky doložitelné. Většina z nich měla mrtvému fyzicky zabránit, aby opouštěl hrob:

 • mrtvý byl proboden kůlem
 • tělo mrtvého se vyhrabalo a spálilo
 • mrtvola se zabalila do rybářské sítě
 • mrtvý byl obrácen na břicho nebo ležel ve skrčené poloze
 • mrtvý byl zavalen kameny
 • mrtvému byla zacpána ústa např. kameny, železem, hlínou
 • tělo mrtvého bylo násilně porušeno (useknuta hlava apod.)
 • useknutá hlava mrtvého byla uložena do zvláštního hrobu
 • do hrobu se střílelo šípy
 • na hrobech nebo přímo v nich byly zažíhány ohně

Některá z těchto protivampirických opatření byla doložena např. na raně středověkém pohřebišti v Lahovicích u Prahy, zkoumaném v letech 1955-1960 archeoložkou Zdeňkou Krumphanzlovou.

[editovat] Literatura

 • Krumphanzlová, Z. 1961: K otázce vampyrismu na slovanských pohřebištích. Památky archeologické, 544-549.
 • Navrátilová, A. 1996: „Nečistí zemřelí“ v posmrtných a pohřebních rituálech českého lidu. Český lid 83, 21-31.
 • Wollmann, F. 1920-1921: Vampyrické pověsti v oblasti středoevropské. Národopisný věstník českoslovanský 14, 1-16.

[editovat] Upír v současné kultuře

Hrabě Orlock, známá postava upíra z němého filmu Nosferatu z roku 1922.
Hrabě Orlock, známá postava upíra z němého filmu Nosferatu z roku 1922.

Mezi upíry v různých dílech existují značné rozdíly.

Nejčastěji se jedná o nemrtvé, tedy nějakým způsobem oživená lidská těla. Může se ale jednat i o druh démonů (například u Sapkowského). V některých novějších dílech jsou upíři vlastně jen jiným živočišným druhem, případně je jejich upírství virového původu. Příkladem může být třeba ruská sága Noční hlídka. Nebo jsou to jen prokletí lidé.

Jejich typickým znakem je pití nebo spíš sání krve pomocí prodloužených špičáků, které mohou být duté, pak jimi přímo sají krev, nebo jimi jen prokusují tepny a krev chlemtají. Nejčastěji se tím živí, a to buď ve fyzickém smyslu (tedy využívají chemické látky v krvi, takoví upíři se mohou živit i krevními konzervami), nebo ve smyslu metafyzickém (jde vlastně o vysávání životní síly). Někdy je nutné aby se jednalo o krev lidskou nebo je lidská krev z nějakého důvodu lepší, jindy je to jedno. Někteří upíři přijímají i lidskou potravu, nebo ji dokonce přijímat musí, stejně jako lidé.

Naprostá většina upírů je nesmrtelných nebo dlouhověkkých. Když nestárnou vůbec, tak jejich fyzická podoba ustrnula ve věku ve kterém byli iniciováni, nebo na prahu dospělosti. Pokud stárnou, tak několikrát pomaleji než člověk (Například v knihách od Darrena Shana stárnou upíři desetkrát a poloupíři pětkrát pomaleji než lidé.)

Další častou vlastností upírů je, že se neodráží v zrcadle. To může mít souvislost s tím, že dříve měla většina zrcadel odraznou vrstvu na bázi stříbra (tzv. Benátská zrcadla). Moderní zrcadla mají odraznou plochu z hliníku nebo niklu. Kromě běžných zrcadel nebyl upír vidět třeba v objektivu kamery ve filmu Dracula 2000 – možná že její objektiv nějaké zrcadlo obsahoval. Také se nedají vyfotit (na celuloidovém filmu je roztok halogenidů stříbra, ale skoro žádný autor to nezmiňuje). V knihách Darrena Shana je to vysvětleno prostě tak, že se atomy jejich těl pohybují jinak než těla lidského. Jiné vysvětlení říká, že upíři vlastně pocházejí z paralelního světa nacházejícího se za zrcadly, a když jsou zde, tak za zrcadly logicky chybí. Další vysvětlení je založeno na metafyzičnosti upírů. To, že vidíme upíra, je pak způsobeno ne tím, že bychom ho skutečně viděli, protože upíři nemají fyzické tělo, ale tím, že upír nám vstoupil do mysli a způsobil, že my sami si jeho obraz promítáme. Skutečné věci (světlo, stěny) jím pak procházejí, nebo on jimi.

Mezi jejich další vlastnosti patří zvýšená síla a zlepšené smysly, především schopnost vidět v noci. Někdy upíři létají, a to buď levitací, nebo v podobě netopýra. Drákula chodil či lezl po zdech hlavou dolů nebo přímo po stropě. Kromě zmíněného netopýra se podle některých autorů mohou měnit v mlhu, vlka, hromadu krys nebo červů. Upíři mají často hypnotické, telepatické, telekinetické nebo prostě magické schopnosti. Mohou procházet stěnami, cestovat prostorem i časem.

Klasičtí upíři spí přes den v rakvích (někteří dávají přednost výrazu sarkofág). Stokerův Drákula měl v bednách (nebyly to rakve) hlínu ze své země, a pokud by v nich nespal, zemřel by. Výraz "spánek" ovšem není ůplně na místě, protože upírům se nezdají sny, a když spí, tak jsou zcela mrtví. Probouzení pak bývá pomalé, obtížné, a někdy i bolestivé.

Pitím krve se upíři (především ti nemrtví) rozmnožují. Podle různých pramenů se člověk změní v upíra, když je upírem zcela vysán, když naopak není nebo když sám pije krev upíra. V některých dílech se ale upíři rozmnožují i běžným pohlavním rozmnožováním, a to mezi sebou nebo s lidmi - obě varianty se nevylučují.

Potomek člověka a upíra, nazývaný dhampír, může mít různé kombinace upírských schopností a slabostí. Často je například odolný proti slunečnímu světlu (ve světech, kde čisté upíry světlo zabíjí) - pro tuto vlastnost jsou upíry zváni „Denní tvor“ (anglicky Daywalker). Dhampíři se často stávají ideálním druhem zabijáků upírů. Mezi bytosti napůl lidské a napůl upíří patří také Blade, který své schopnosti získal když jeho matku kousl upír krátce před porodem, čímž u něj došlo k částečné přeměně.

Nejstarším upírem bývá v některých dílech Dracula, jindy existují upíři mnohem déle – za nejstaršího potom bývá označena Adamova první žena Lilith (ano, před Evou) nebo Kain. Samozřejmě ne vždy je vůbec nejstarší upír znám nebo jmenován.

Zatímco některé zdroje míchají upíry a lykantropie dohromady (jako Stokerův Dracula) nebo považují lykantropy za upírům podřízené, podle jiných (např. Underworld) spolu vedou válku.

[editovat] Obrana proti upírům

Upíra není možné zabít normálním způsobem, ať už díky regeneraci nebo jakési přízračnosti. Mezi obvyklé prostředky, jak je zabít, oslabit či zastavit, patří:

 • Sluneční světlo - někdy stačí jakékoliv silné světlo, jindy je zapotřebí UV složka, někdy skutečně pouze světlo sluneční
 • Dřevěný kůl do srdce - někdy je zapotřebí určitý druh dřeva (tisové, osikové či dubové), a jak poznamenal jeden upír v komedii Káčula: umakart nefunguje.
 • stříbro - zvlášť pokud je autor plete dohromady s lykantropy
 • Useknutí hlavy
 • Tekoucí voda - nemohou přejít přes vodní tok, a pokud musí přes moře, tak cestují ve spánku v rakvích nebo letadlem
 • Náboženské symboly:
  • Kříž - nemohou se na něj dívat, na holé kůži je pálí
  • Svěcená voda - pálí je na kůži
  • Hostie - nemohou kolem ní projít a pálí je
  • Svěcené zbraně - pokud jim obyčejné zbraně neublíží, svěcené je zraňují jako člověka nebo hůř
 • Česnek - nemohou kolem něj projít
 • Snítka plané růže - položí-li se jim na rakev, nemohou z ní ven
 • Velké kameny položené na rakev jim znemožní dostat se z ní, stejně funguje i zalít hrob betonem (jak to je u skutečné osoby Beli Lugosiho)

Žádný z uvedených prostředků ovšem není „spolehlivý“, tedy nefunguje v každém literárním díle.

Po smrti se upír rozpadne na prach. Podle některých pramenů není ani pak zcela zničen – stačí, aby se tento prach dostal do styku s krví a upír se okamžitě regeneruje. V komedii Káčula je pro regeneraci zapotřebí speciální rituál, ale kromě krve zafungoval i kečup… Pro úplné zničení může pomoci prach rozprášit, nejlépe do tekoucí vody.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

As

(sus7, 10. 12. 2013 17:36)

Byt upirem neni zadny terno.Jsem upirem uz par desetileti a nudi me to.

Re: As

(Daniela, 23. 12. 2013 19:48)

ty si naozaj upir ?

Re: As

(zuzik, 5. 1. 2014 16:13)

taky se upírem jen nevím jak na to jsem upírem od včerejška

Re: Re: As

(zuzu, 23. 3. 2014 10:44)

no jasně to ti tak věřím :DD

Re: Re: As

(Naty, 21. 1. 2014 16:00)

hmmmm jasně jasně ti mám věřit jo ani náhodou

Re: Re: Re: As

(Alucard , 22. 1. 2014 8:19)

Jako nevěříš klidně přijď ke mně domů jsem na praze 4 pujmanové 882/25
Ukážu ti že jsem upír.

Re: Re: Re: Re: As

(......., 28. 2. 2014 21:09)

TAK PŘIJED DO JIHOCESKÉHO KRAJE A DOKAS NAM ZE EKSISTUJES

Re: Re: Re: Re: As

(jojo, 22. 1. 2014 8:22)

hmmm tak jo ale adresu si my tam psát nemusel já přece vím kde bydlíš už sem tam byla mockrát dokonce sem tam i spala

Re: Re: Re: Re: Re: As

(Alucard , 22. 1. 2014 8:25)

Debile já bydlim ve sklepě ne nahoře u Káti.Jo a já slyšel to tvoje chrápání a ještě navíc sem Kátin bratranec.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: As

(jojo, 22. 1. 2014 8:27)

ale já tam k tobě dolů taky chodím :* :* :*

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: As

(Alucard , 22. 1. 2014 8:33)

Takže zaprvý dolů chodíš jen s Káťou,zadruhý se bojíš tmy a není tam vypínač,zatřetí je tam zamčeno a za čtvrtý bych tě hned pokousal protože tě nesnášim.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: As

(jojo, 22. 1. 2014 8:34)

jsi hodný :) :) :)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: As

(Alucard , 22. 1. 2014 8:35)

Nebavim se s tebou .

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: As

(jojo, 22. 1. 2014 8:37)

Rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

ahoj

(nikola, 28. 2. 2014 21:06)

chtela bych se stát upírem nezáte nijakého v jihočeském kraji.
prosim odpovezte

zdravím!!

(......., 14. 2. 2014 19:50)

Poznámka;ty keci co sem píšete o upírech jsou snůška žvástů........
Naopak,moc se mi líbí plané růže,v rakvi nespim,sluneční světlo mi sice vadí,ale nezabije mě,ráda jim topinka s česnekem a česnečku a co víc svěcená voda mi nevadí(+jsem pokřtěna:-))) ),no,celkem ráda se dívám na krucifixe......Já nevím co vy ostatní upíři.Docela pochybují,že jsem nějaká hříšná duše.

Bylo na mě sesláno to nejkrásnější prokletí věčnosti.II.

(Aurora B. , 31. 10. 2013 18:00)

Není slušné ptát se ženy kolik je jí let a v jakém století zemřela. Na takové otázky neodpovídám,jelikož i pro mne je to z jedné strany velice ostudné.. jestli mne chápete. Není v mé povinnosti dávat vám důkazy o existenci mého druhu..Nejsem povinna někomu něco dokazovat, kdo věří věří,kdo ne ať nevěří. Nejsem typ co proměňuje lidi jak chtějí, buďte rádi lidmi,nesnažte se měnit. ;)

Re: Bylo na mě sesláno to nejkrásnější prokletí věčnosti.II.

(NightShade, 25. 11. 2013 21:54)

opravdu ?? dobře tedy tak si dáme někde sraz a pokecáme já upíry většinou zabijim ale projednou udělam vyjímku pokud mi nepujdeš pokrku bylo by zajmavé potkat upíra kterého nemusim zabít pač pro mě není nebezpečný pokud se nebojíš a nelžeš tak si dáme někdy sraz

Re: Bylo na mě sesláno to nejkrásnější prokletí věčnosti.II.

(Jana Isabell, 7. 12. 2013 12:10)

Ahoj prosím já vím že si psala e neproměnuješ lidi jen tak ale prosím ...nicmě tu nedrží potřebuju to :(

Re: Bylo na mě sesláno to nejkrásnější prokletí věčnosti.II.

(Emily, 27. 1. 2014 7:55)

Chci Tě poznat, chci si s Tebou psát.