Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak všichni víme upíři vipíjí krev lidem.Někdo říká že to jsou jen pověry a pohádky pro děti ale někdo tomu Obrazekvěří!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!           JESTLI  PATŘÍTE MEZI NĚ TAK SI PŘEČTĚTE NÁSLEDUJÍCÍ TEXT!Obrazek       Upír v tradiční slovanské kultuře

Postava upíra se vyskytuje v mytologii jak východních, tak i západních a jižních Slovanů. V písemných pramenech se vyskytuje pod různými názvy:

 • u Bulharů:

vapir, vipir, vъpir, vrapir, vrapirin, voper, drakus, žin, ustrel, lepir, vlepir, liter, lemptir, tenec, grobnik, brodnik, plъtnik, upir, samodiv

 • u Srbů:

vampir, vukodlak, vaper, lampir, lapir, lempijer, vuk, vjegodonja, jegodonja, tenacObrazek

 • u východních Slovanů:

upyrь, upir, oboroteň-krovosos, bělorus. vupor, ukr. upir

[editovat] Kdo se mohl stát upírem

U všech Slovanů se jednalo o duši nějakým způsobem nečistého zemřelého (sebevraha, nepokřtěného dítěte, kriminálníka) či vůbec osoby nějak vylučující se ze společnosti či lidí skonavších nepřirozenou smrtí. Dále se upírem mohla stát osoba narozená v určitou dobu (např. o Vánocích) nebo osoba pohřbená bez obřadů nebo pokud byly obřady provedeny špatně. V Srbsku se upírem mohl stát i živý člověk.

[editovat] Vzhled upírů

Upír měl podobu člověka bez kostí nebo i bez nosu, mohl mít červené oči nebo kovové zuby. Nebo bylo jeho tělo pokryto srstí (jako u vlkodlaka). U východních Slovanů mohl mít zmijí jazyk, mohl být slepý nebo hluchý. U Bulharů nabíral někdy i zvířecí podobu: rysa, vlka, myši, zmije, kozy nebo bílého koně. Pokud byla upírem (potažmo upírkou) žena, vynikala nad jiné svou neobyčejnou krásou a výjimečností. Její tvář byla mrtvolně bledá,vlasy byly černé jako havraní křídla, rty rudé jako čerstvá krev a při pohledu do jejích tmavých (či rudých) očí jsme mohli vidět celou panenku. Pro okolní lid, byl neodhalený upír postavou záhadnou, ale díky svému „charismatu“ a atraktivitě velmi vyhledávanou. Pověstné jsou upírovy silné sexuální tužby, které uspokojoval/a se smrtelnými lidmi. (viz Inkubus a Sukuba)

[editovat] Vlastnosti

Upíři se ve svých možnostech silně lišili. Jejich působnost mohla být omezena jen na dobu noční, kdy strašili své blízké, škodili domácím zvířatům (pili krev). Ráno znovu odcházeli do hrobů, protože kdyby je zasáhl sluneční paprsek, rozprskli by se a zůstala by po nich jen krvavá skvrna. Jako první příchod upíra do vesnice cítili psi (začali štěkat) a dobytek, který se začal plašit. Na druhou stranu ve slovanské mytologii mohl upír uzavřít sňatek s člověkem a dokonce mít i děti.

Životnost upíra je nesmrtelnost. Mohl shořet, ale jakmile se napil krve tak mu bylo lépe. Potřebuje lidskou krev, ne krev zvířat. Sice se jí mohl krmit, ale oslabovalo ho to. V některých oblastech se upíři neomezovali ve své působnosti jen na noční dobu. Věřilo se, že žijí mezi normálními lidmi (nejčastěji jako obchodníci nebo řezníci) a do hrobu se musí uložit jen v určitý den v roce.

Někde se věřilo, že vlivem upírů přichází hlad, špatné počasí, mor.

[editovat] Archeologické doklady víry v upíry

Víra v revenanty, tak jak je doložena z písemných pramenů a etnografických pozorování, se specifickým způsobem projevuje i v archeologických nálezech. Jako obrana proti upírům existovalo velké množství metod, některé z nich jsou archeologicky doložitelné. Většina z nich měla mrtvému fyzicky zabránit, aby opouštěl hrob:

 • mrtvý byl proboden kůlem
 • tělo mrtvého se vyhrabalo a spálilo
 • mrtvola se zabalila do rybářské sítě
 • mrtvý byl obrácen na břicho nebo ležel ve skrčené poloze
 • mrtvý byl zavalen kameny
 • mrtvému byla zacpána ústa např. kameny, železem, hlínou
 • tělo mrtvého bylo násilně porušeno (useknuta hlava apod.)
 • useknutá hlava mrtvého byla uložena do zvláštního hrobu
 • do hrobu se střílelo šípy
 • na hrobech nebo přímo v nich byly zažíhány ohně

Některá z těchto protivampirických opatření byla doložena např. na raně středověkém pohřebišti v Lahovicích u Prahy, zkoumaném v letech 1955-1960 archeoložkou Zdeňkou Krumphanzlovou.

[editovat] Literatura

 • Krumphanzlová, Z. 1961: K otázce vampyrismu na slovanských pohřebištích. Památky archeologické, 544-549.
 • Navrátilová, A. 1996: „Nečistí zemřelí“ v posmrtných a pohřebních rituálech českého lidu. Český lid 83, 21-31.
 • Wollmann, F. 1920-1921: Vampyrické pověsti v oblasti středoevropské. Národopisný věstník českoslovanský 14, 1-16.

[editovat] Upír v současné kultuře

Hrabě Orlock, známá postava upíra z němého filmu Nosferatu z roku 1922.
Hrabě Orlock, známá postava upíra z němého filmu Nosferatu z roku 1922.

Mezi upíry v různých dílech existují značné rozdíly.

Nejčastěji se jedná o nemrtvé, tedy nějakým způsobem oživená lidská těla. Může se ale jednat i o druh démonů (například u Sapkowského). V některých novějších dílech jsou upíři vlastně jen jiným živočišným druhem, případně je jejich upírství virového původu. Příkladem může být třeba ruská sága Noční hlídka. Nebo jsou to jen prokletí lidé.

Jejich typickým znakem je pití nebo spíš sání krve pomocí prodloužených špičáků, které mohou být duté, pak jimi přímo sají krev, nebo jimi jen prokusují tepny a krev chlemtají. Nejčastěji se tím živí, a to buď ve fyzickém smyslu (tedy využívají chemické látky v krvi, takoví upíři se mohou živit i krevními konzervami), nebo ve smyslu metafyzickém (jde vlastně o vysávání životní síly). Někdy je nutné aby se jednalo o krev lidskou nebo je lidská krev z nějakého důvodu lepší, jindy je to jedno. Někteří upíři přijímají i lidskou potravu, nebo ji dokonce přijímat musí, stejně jako lidé.

Naprostá většina upírů je nesmrtelných nebo dlouhověkkých. Když nestárnou vůbec, tak jejich fyzická podoba ustrnula ve věku ve kterém byli iniciováni, nebo na prahu dospělosti. Pokud stárnou, tak několikrát pomaleji než člověk (Například v knihách od Darrena Shana stárnou upíři desetkrát a poloupíři pětkrát pomaleji než lidé.)

Další častou vlastností upírů je, že se neodráží v zrcadle. To může mít souvislost s tím, že dříve měla většina zrcadel odraznou vrstvu na bázi stříbra (tzv. Benátská zrcadla). Moderní zrcadla mají odraznou plochu z hliníku nebo niklu. Kromě běžných zrcadel nebyl upír vidět třeba v objektivu kamery ve filmu Dracula 2000 – možná že její objektiv nějaké zrcadlo obsahoval. Také se nedají vyfotit (na celuloidovém filmu je roztok halogenidů stříbra, ale skoro žádný autor to nezmiňuje). V knihách Darrena Shana je to vysvětleno prostě tak, že se atomy jejich těl pohybují jinak než těla lidského. Jiné vysvětlení říká, že upíři vlastně pocházejí z paralelního světa nacházejícího se za zrcadly, a když jsou zde, tak za zrcadly logicky chybí. Další vysvětlení je založeno na metafyzičnosti upírů. To, že vidíme upíra, je pak způsobeno ne tím, že bychom ho skutečně viděli, protože upíři nemají fyzické tělo, ale tím, že upír nám vstoupil do mysli a způsobil, že my sami si jeho obraz promítáme. Skutečné věci (světlo, stěny) jím pak procházejí, nebo on jimi.

Mezi jejich další vlastnosti patří zvýšená síla a zlepšené smysly, především schopnost vidět v noci. Někdy upíři létají, a to buď levitací, nebo v podobě netopýra. Drákula chodil či lezl po zdech hlavou dolů nebo přímo po stropě. Kromě zmíněného netopýra se podle některých autorů mohou měnit v mlhu, vlka, hromadu krys nebo červů. Upíři mají často hypnotické, telepatické, telekinetické nebo prostě magické schopnosti. Mohou procházet stěnami, cestovat prostorem i časem.

Klasičtí upíři spí přes den v rakvích (někteří dávají přednost výrazu sarkofág). Stokerův Drákula měl v bednách (nebyly to rakve) hlínu ze své země, a pokud by v nich nespal, zemřel by. Výraz "spánek" ovšem není ůplně na místě, protože upírům se nezdají sny, a když spí, tak jsou zcela mrtví. Probouzení pak bývá pomalé, obtížné, a někdy i bolestivé.

Pitím krve se upíři (především ti nemrtví) rozmnožují. Podle různých pramenů se člověk změní v upíra, když je upírem zcela vysán, když naopak není nebo když sám pije krev upíra. V některých dílech se ale upíři rozmnožují i běžným pohlavním rozmnožováním, a to mezi sebou nebo s lidmi - obě varianty se nevylučují.

Potomek člověka a upíra, nazývaný dhampír, může mít různé kombinace upírských schopností a slabostí. Často je například odolný proti slunečnímu světlu (ve světech, kde čisté upíry světlo zabíjí) - pro tuto vlastnost jsou upíry zváni „Denní tvor“ (anglicky Daywalker). Dhampíři se často stávají ideálním druhem zabijáků upírů. Mezi bytosti napůl lidské a napůl upíří patří také Blade, který své schopnosti získal když jeho matku kousl upír krátce před porodem, čímž u něj došlo k částečné přeměně.

Nejstarším upírem bývá v některých dílech Dracula, jindy existují upíři mnohem déle – za nejstaršího potom bývá označena Adamova první žena Lilith (ano, před Evou) nebo Kain. Samozřejmě ne vždy je vůbec nejstarší upír znám nebo jmenován.

Zatímco některé zdroje míchají upíry a lykantropie dohromady (jako Stokerův Dracula) nebo považují lykantropy za upírům podřízené, podle jiných (např. Underworld) spolu vedou válku.

[editovat] Obrana proti upírům

Upíra není možné zabít normálním způsobem, ať už díky regeneraci nebo jakési přízračnosti. Mezi obvyklé prostředky, jak je zabít, oslabit či zastavit, patří:

 • Sluneční světlo - někdy stačí jakékoliv silné světlo, jindy je zapotřebí UV složka, někdy skutečně pouze světlo sluneční
 • Dřevěný kůl do srdce - někdy je zapotřebí určitý druh dřeva (tisové, osikové či dubové), a jak poznamenal jeden upír v komedii Káčula: umakart nefunguje.
 • stříbro - zvlášť pokud je autor plete dohromady s lykantropy
 • Useknutí hlavy
 • Tekoucí voda - nemohou přejít přes vodní tok, a pokud musí přes moře, tak cestují ve spánku v rakvích nebo letadlem
 • Náboženské symboly:
  • Kříž - nemohou se na něj dívat, na holé kůži je pálí
  • Svěcená voda - pálí je na kůži
  • Hostie - nemohou kolem ní projít a pálí je
  • Svěcené zbraně - pokud jim obyčejné zbraně neublíží, svěcené je zraňují jako člověka nebo hůř
 • Česnek - nemohou kolem něj projít
 • Snítka plané růže - položí-li se jim na rakev, nemohou z ní ven
 • Velké kameny položené na rakev jim znemožní dostat se z ní, stejně funguje i zalít hrob betonem (jak to je u skutečné osoby Beli Lugosiho)

Žádný z uvedených prostředků ovšem není „spolehlivý“, tedy nefunguje v každém literárním díle.

Po smrti se upír rozpadne na prach. Podle některých pramenů není ani pak zcela zničen – stačí, aby se tento prach dostal do styku s krví a upír se okamžitě regeneruje. V komedii Káčula je pro regeneraci zapotřebí speciální rituál, ale kromě krve zafungoval i kečup… Pro úplné zničení může pomoci prach rozprášit, nejlépe do tekoucí vody.

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Přeměna

(Anonym, 2. 1. 2019 5:02)

Přeměnil by mě někdo?
Pokud vím, musím umřít s upíří krví v těle a potom se napít té lidské...

Má krev je vám k službám

(nikolahartychova, 18. 7. 2017 12:37)

Ahoj už tři roky hledám někoho kdo by mně pochopil a proměnil mě v tu bytost která si pochutnává na lické krvi v UPÍRA byla bych moc ráda kdy by se takoví to upír či upírka našel děkuji za pochopení.

pomoc

(vaneskavamp, 19. 1. 2016 16:40)

Ahoj, jestli hledate cokoliv kolem upiru, a upozotnuji opravdu cokoliv napiste...vaneskavamp@seznam.cz

najde se?

(Kska, 20. 3. 2015 18:54)

Hledám nějakého upíra nebo upírku který by mě přeměnil. Prosím pište ne e-mail Kaka.Kska@seznam.cz díky

Upíři?

(Vlkodlačice Bella, 12. 3. 2015 11:54)

Ehm, tak není mi jasno, jsem vlkodlačice, ale moc nechápu jednu věc, a tak se ptám vás upírů: Jste na hodné či zlé straně... (Tohle mi nějak pořád neleze do hlavy.)

help me !

(eva , 19. 7. 2014 0:22)

ahojte něco se semnou děje poslední 2 dny jen ponocuju chodím spát až když už je venku vidět světlo pořád mně bolí hlava a někdy ani necejtím nohy a pak se uplně rozklepu

jsem upírka

(alice, 5. 7. 2014 13:50)

jsem taky upír a upír se nemusí rozprášit do tekoucí vody stačí když jse da do rakve s česnekem

Buazds Vjwszwfjya

(NUSŽQZABsazsf, 21. 6. 2014 13:34)

qdzyxstgba
whshzcxstxzusx hasgzxtswsa
ahsxusz
axjhyzxáa
sjaxoa
ahxua
anwu
ahquwaz Cásýzagd
shžae

Liszwýr Bushzfbsgd

(Psszatw, 21. 6. 2014 13:14)

ajwzd Vusuwikfžsáwi Nisýuwbs wites
suwatSQ

Jsem upírka

(Kajínek, 20. 6. 2014 11:45)

Upíři mně vzrušují,ale přijde mi to normální.
Za upírku se považuju.Nemám ráda kříže a jsem nevěřící.
Taky mám zvláštně ostré tesáky.
Teď nekecám:rodiče si myslí
že jsem chudokrevná(protože jsem hrozně bledá..)
ale doktorka nic nenašla..

zdravím!!

(......., 14. 2. 2014 19:40)

Ano,jsem upírka.Hledám někoho stejného druhu.Proč?No, tak k tomu je pár důvodů; 1.=jenom upír mi dokáže pomoct,musím někoho zabít,přičemž on se snaží zabít mě...........2.=kromě pár svých upířích známých si nemůžu s nikým normálním ;-) popovídat.
Pokud jsi upír,tak mi prosím napiš na e-mail: energ. vamp @seznam.cz

Re: zdravím!!

(andynka93@seznam.cz muj e-mail, 29. 4. 2014 14:20)

ahoj chci byt upirkou,pomuzes mi? napis na e-mail

Re: zdravím!!

(nelly-natasa-kelly, 31. 5. 2014 9:08)

A co přesně kceš ?? Taky se pavažuji za Upíra ..:D

Re: zdravím!!

(Blé de la blé de blů blá blé, 2. 6. 2014 11:37)

To těžko, kémo -_- Miluju upíry lae (opravdu nehorázně) bohužl neexistují :(( Takže smůla úchyle ;))

Pomoc

(Kokoska, 28. 1. 2014 15:49)

Ahoj jmenuji se Kokoska a mám takoví menší problém už den mě hledá jeden upír a já se ho chci co nejdřív zbavit nechci ho zabít jen se ho zbavit nevím co mám dělat prosím pomozte my nebo mě zabije prosím potřebuji pomoct !!!!!!!!!!!!!

Re: Pomoc

(andrea, 29. 4. 2014 14:26)

napis na muj e-mail andynka93@seznam.cz

Vampire!!!

(Dess, 25. 4. 2014 21:55)

Milé děti noci, přijďte se podívat na největší letošní upíří sešlost :) více info zde: http://vampire-party.aliaterra.eu/

čauec

(eatenspace, 18. 4. 2014 11:52)

Asi po mně jde jeden lovec but mě chce zabít nebo mě chce pomoct byl to můj nej kámoš takže nevim možná furt je fakt nevim? (ale spíš mě chce pomoct)

čau

(peggi, 15. 4. 2014 20:12)

Nechtěla bych být upír... A stejně neekzistujou

Gramatika

(teengirl, 13. 4. 2014 18:42)

Gramatika pláče:D